Sposoby prania pieniędzy w fazie integracji

Po skutecznym warstwowaniu brudnych pieniędzy, najczęściej z wykorzystaniem różnorodnych technik, osoba legalizująca dochody z działalności przestępczej musi znaleźć legalne uzasadnienie faktu posiadania majątku. Do tego celu stosuje różne techniki integracyjne.

H Najczęściej stosowane są transakcje kupnasprzedaży środków trwałych, np. samochodów, jachtów, samolotów, śmigłowców, antyków, nieruchomości. Dla przykładu nieruchomość może być zakupiona przez podstawioną firmę za brudne pieniądze. Następnie jest ona sprzedana, a dochody stają się legalnymi funduszami, uzyskanymi z jej sprzedaży. Może być też tak, że „pracz” kupując za nielegalne dochody np. jacht, deklaruje cenę znacznie niższą od rzeczywistej wartości. Różnicę wypłaca sprzedającemu w gotówce (tzw. transakcja „pod stołem”). Następnie może odsprzedać jacht, pobierając cenę równą jego rzeczywistej wartości. Uzasadnia w len sposób swoje dochody fikcyjnym zyskiem. Wielokrotnie jest tak, że „pracz” współpracuje np. z dealerem samochodów czy też z biurem nieruchomości właściciele tych podmiotów pośredniczących mogą być opłacani przez organizacje przestępcze. Sprawcy wykorzystywać mogą je do bardzo wielu transakcji. Przedmioty przez nich nabywane mogą być używane także do prowadzenia przestępczej działalności, jako środki transportu, pomieszczenia do produkcji narkotyków, mieszkania dla członków grupy przestępczej itp.

El Inną techniką w stadium integracji jest zakup upadających przedsiębiorstw w celu stworzenia pozorów, iż dochody pochodzące z nielegalnych źródeł to rzeczywiste zyski zakupionego przedsiębiorstwa.

About The Author

admin

Leave a Reply