Przechowywanie przedmiotów i wartości pieniężnych w skrytkach bankowych

Techniką powszechnie stosowaną w przypadkach prania dużych kwot pieniędzy jest przechowywanie przedmiotów i wartości pieniężnych w skrytkach bankowych. Stosuje się ten sposób pomocniczo w pierwszej fazie prania pieniędzy.

Do prania pieniędzy wykorzystane są bankowe czynności techniczne, polegające na wymianie zużytych lub uszkodzonych znaków pieniężnych. Sposób stosowany jest pomocniczo do lokowania wartości gotówkowych na rachunkach bankowych. W poważny sposób powoduje on dezorientację pracowników bankowych co do możliwości stwierdzenia transakcji nietypowej, a w konsekwencji podejrzanej o jej powiązanie z praniem pieniędzy.

Specyficzną techniką prania pieniędzy może być wymiana starych środków płatniczych na nowe środki płatnicze. Na przykład, stare złote przestały być prawnym środkiem płatniczym poczynając od 1 stycznia 1997 r. będą jednak podlegały bez żadnych ograniczeń wymianie w terminie do 31 grudnia 2010 roku w placówkach NBP oraz innych bankach zobowiązanych do tej czynności przez prezesa NBP. Czynność wymiany dla dezorientacji pracownika bankowego może być stosowana przez grupę przestępczą lub pojedynczego sprawcę.

About The Author

admin

1 Comment

  1. Lucek 28 stycznia 2014 at 23:26 #
    Ktos moze sie orientuje ile kosztuje wynajecie takiej skrytki w banku w Warszawie np na rok?

Leave a Reply