PRANIE PIENIĘDZY (PRZEMYCANYCH Z ZAGRANICY)

IB Policja szwajcarska u jawniła w 1988 r. przypadek prania pieniędzy zorganizowanego przez obywateli Libanu, którzy przez Sofię przylatywali wielokrotnie do Zurychu. Ich bagażami były kufry pełne dolarów w małych nominałach pochodzące z handlu narkotykami. Znaczną część tycli pieniędzy lokowali w trzech największych bankach. Łącznie zalegalizowali ok. 1 mld USD.

W jednym z najbardziej znanych przypadków („PizzaConeclion”) pieniądze pochodzące z handlu kokainą i heroiną na terenie Stanów Zjednoczonych przewożone były w latach 19751984 przez kurierów do Europy i wpłacane, na rachunki w jednym z banków w Zurychu, a następnie przelewane do Banku Kredytowego w Bełlinzone. Z tego banku zalegalizowane pieniądze powracały do organizacji przestępczych w USA i przeznaczane były na zakup narkotyków bądź lokowane były przez kurierów w bankach na Bermudach. Kurierzy zaangażowani w proceder cieszyli się powszechnym zaufaniem, np. Franco Della Tore był dyrektorem fumy „Finagest Holding Co”. Inny kurier działał w imieniu przedsiębiorstwaprzykrywki Traex, co pozwoliło mu na dokonanie wpłaty 3,9 min USD w banknotach o niskich nominałach.

E3 Zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się pod koniec lat 80. handlem heroiną w jednym z miast Australii, gdzie nabywała też, przez fikcyjne firmy, na legalnych licytacjach starodawną broń oraz obrazy. Przedmioty te były następnie legalnie przewożone do Wielkiej Brytanii zgodnie z zezwoleniem dewizowym, gdzie renomowane przedsiębiorstwa licytacyjne sprzedawały je na wyprzedażach antyków. Przychody z transakcji sprzedawcy wpłacali na rachunki bankowe „pracza”. Fundusze te następnie przekazywane były telegraficznie na rachunek bankowy na Wyspach Kajmanach skąd powracały do Wielkiej Brytanii. „Pracz” został aresztowany w Londynie i przekazany na mocy ekstradycji do Australii (zob. rys. 5).

About The Author

admin

Leave a Reply