Łatwe początki dla mafii

W latach 1986-89 zorganizowana grupa przestępcza zdeponowała na rachunkach w Chicago, Detroit, Houston i Los Angeles ponad 30 mln dolarów i następnie wykorzystując elektroniczne przelewy funduszy przemieszczała je w dwóch kierunkach:

przez bank w Tampie do Panamy, przez banki w Nowym Jorku i Luksemburgu do Londynu. El W 1995 roku wykryto proceder prania pieniędzy poprzez bank niemiecki w Coburgu. Pieniądze w kwocie co najmniej 50 min dolarów, pochodzące z handlu narkotykami i bronią prowadzonego przez rosyjskie grupy przestępcze, przetransferowane zostały z banków rosyjskich przez bank w Coburgu do banku w Mediolanie. Przedmiotem transferu były certyfikaty depozytowe. Do przekazywania stosownych instrukcji bankowych wykorzystywano system SWIFT.

H Sprawa prania pieniędzy zorganizowanych grup rosyjskich poprzez Euro pean Union Bank na Anligui. W okresie 199495 przetransferowano do tego banku, zarejestrowanego jako przedstawicielstwo banku Mcnatep z siedzibą w Moskwie, kilkaset milionów dolarów z wykorzystaniem elektronicznych przelewów funduszy. Do przekazywania odpowiednich instrukcji bankowych wykorzystano system SWIFT.

Charakterystyka ujawnionych przypadków prania pieniędzy w polskim systemie finansowym

Prezentacja ujawnionych przypadków prania pieniędzy z wykorzystaniem instytucji bankowych ma duże znaczenie dla profilaktyki bankowej w Polsce. Proceder ciągle bowiem pozostaje nową kategorią przestępstwa.

About The Author

admin

Leave a Reply