Jak FBI wykrywa incydenty prania pieniędzy

E3 W dochodzeniu FBI ujawniono, że pięć firm obrotu samochodami i dwa zakłady ubezpieczeniowe współdziałały z handlarzami narkotyków świadomie akceptowały one brudne pieniądze i zatajały tożsamość nabywców. Kosztowne, luksusowe auta kupowano za gotówkę używając fikcyjnych nazwisk, bez składania wymaganego raportu przez ajenta firmy obrotu samochodami. Dealerzy firm wpłacali te fundusze, w ratach nie przekraczających wymaganego w USA limitu 10 tys. USD na rachunki firm. Oba zakłady ubezpieczeniowe wykorzystywano, aby utajnić rzeczywistych właścicieli nielegalnych funduszy, którym udostępniały one prawa jazdy i numery rejestracyjne pojazdów na fałszywe nazwiska. Efektem dochodzenia było aresztowanie 15 sprawców, zajęcie 31 nowych samochodów o wartości 877 tys. USD oraz dodatkowa konfiskata siedmiu kont bankowych należących do pięciu firm obrotu samochodami.

W dochodzeniu FBI ujawniono, że przychody z obrotu narkotykami prano poprzez zakup środków trwałych. Dochodzenie wykazało, że przychody z handlu narkotykami przekazywano do przedsiębiorstwaprzykrywki na Florydzie, które wystawiało faktury kupna środków trwałych na producenta z siedzibą w Teksasie. Firma z Teksasu miała rachunek bankowy na Florydzie, na który firmaprzykrywka wpłacała gotówkę z tytułu zakupu. Środki trwałe po dostarczeniu na Florydę były przemycane do Kolumbii

i odsprzedawane legalnym przedsiębiorcom za gotówkę. Dochody pochodzące z handlu kokainą na terytorium USA były prane przez zorganizowaną grupę „La Mina”, która miała bezpośrednie powiązania z kartelem Medellin. Brudne pieniądze dostarczano do fasadowych wytwórni i hurtowni jubilerskich (m.in. „ROPEX” i „Andonian Brothers Manufacturing Company”) w różnych miastach USA. Tam pakowano je w skrzynki i samochodami opancerzonymi, należącymi do tych przedsiębiorstw, przewożono do sklepów jubilerskich w Los Angeles. Po przeliczeniu i obanderolowaniu właściciele sklepów wpłacali te pieniądze jako kwoty z utargów na własne rachunki bankowe. Z tych kont realizowane były przelewy na rachunki przedsiębiorstw i hurtowni fasadowych w Nowym Jorku. Dalej pieniądze przesyłano w dwóch kierunkach:

About The Author

admin

Leave a Reply